BLOG DETAY

ESTATE CAMPUS – Alpaslan Hun ATAOĞLU

ESTATE CAMPUS – Alpaslan Hun ATAOĞLU

By Alpaslan Hun ATAOĞLU 19.07.2020 Gayrimenkul

Günümüz koşullarında hayata dair ne varsa hızlı tüketmemek garip karşılanan bir durum iken eskiden tam tersi acele yapılan işten hayır bile beklenmezdi. Anlayıp dinlemeden, alelacele bir işe başlamamak sindire sindire ilerlemek makul ve mantıklı olandı. Şimdilerde sadece sosyal medyadaki gibi saniyeler içinde duygumuzu daha biz yaşamadan paylaşmak ve tüketmekle kalmıyor üzerine bir de ömrümüzün en uzun zamanlı en önemli seçimlerinden biri olan iş hayatımız hakkında yeterli analiz yapmadan sadece kısa zamanlı duygularla saniyelerle karar verir hale gelmiş durumdayız.
Teknoloji, bilim, tıp, psikoloji, insan beyni, bilinçaltı konularında kısacası insanı ilgilendiren ne varsa önceki yüzyıllara göre devasa ilerleme olmasına rağmen bu ilerlemeden yeteri kadar insanoğlu olarak nasibimiz almış olmadığımız düşüncesine kapılıyorum.
Başarı üzerine ülkede konuşan ve akıl veren pek çok kişi olmasına rağmen başarı üzerine düşünen fikir üreten nitelikli bilgi paylaşan ve insanların gelişimi için aktarabilen üstatların sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Yabancı kaynaklardan çevrilen kitaplar ise çeviren kişinin konulara vakıf olmaması bir yana kişisel gelişime de kapalı olması ve dahi sıkı sıkıya bağlı olduğu bilişsel önyargılarına göre çevirmesi kitapta anlatılmak istenen bilginin okuyucuya geçmesinde yeterli olmuyor. (Kutsal kitapların ana dilinden çevrilip farklı anlamlara çekilmesi misali gibi herkes neyi anlamak işine geliyorsa onu anlaması misali)
Başarı isteyen birinin ilk yapması gereken eylem kesinlikle “düşünmek” olmalıdır. Düşünmek, okuyup araştırmak, kendini iyi analiz edip kendi yetenek ve yetkinliklerine uygun olarak seçtiği işe uyumlanmak devamında ise önündeki zamanı ve fırsatları değerlendirebilmek adına başkalarının geçmiş deneyim ve tecrübelerinden faydalanmak en mantıklı akışı oluşturacaktır.
İşimiz hakkında hangi aşamada olursa olsun “KARAR ALMA CESARETİ” göstermemiz bizim kim olduğumuzla doğrudan ilgilidir. Kendi kararlarımızı kendi dinamiklerimizle alıyor, karar verme ile almanın aynı şey olmadığını kavradıktan sonra seçimlerimizi kendimiz yapabiliyorsak her şey yolundadır diyebiliriz.
 Lakin karar alma cesareti gösteremediğimiz gibi önümüze sunulan seçimler arasında bir karar vermemiz gerektiğinde (bizden istendiğinde) bile kendimiz dışında herkesi dinliyorsak ortada ciddi sorun var olduğunu görmezden gelmek bize zaman ve para kaybettirmekle kalmaz mutsuzluğumuzun temel kaynağı olarak hayatımızın merkezine oturuverir.
Bu sebepledir ki; Her şeyi bizim bilmemize imkan olmadığını hatırlayıp konusunda uzman kişilerin deneyim ve tecrübelerinden faydalanmak, danışmanlık alacağımız bu kişileri detaylı araştırmak onların hikayelerini okumak bizim yolumuza ışık tutmasını beklediğimiz danışmanın sadece teorik bilgiyle kalmayıp on bin saat olgusunun neresinde olduğunu da araştırmakla işe başlayabiliriz.
“Danışmanlık alma kararı” kişinin kendine yapacağı önemli bir yatırım kararıdır.
Araştırmada detaylara indikçe danışman kimliğinde hizmet sunan kişilerin sadece diploma ya da sertifika ile edindiği mesleki içerik doğrultusunda mentorluk mu yaptığı, yoksa yetenek ve yetkinlikleri doğrultusunda kendi hayat hikayesiyle keşiflerini harmanlayıp mı paylaştığı, hayat amacı doğrultusunda insanların hayatına dokunmak hedefiyle mi yol aldığını anlaya çalışmalıyız.
Sebebi ise her insan kendi ihtiyaçları ve değerleri doğrultusunda hayatta yol aldığını unutmamalıyız. Danışman araştırırken bu ARGE bize ne kazandırır derseniz. Kesinlikle zaman ve paradan çok daha fazlası diyebiliriz.
Çünkü, insan oğlu hastalığı önlemeye önem vermediği gibi çektiği sıkıntının gerçek sebebini bulma (doğru teşhis) konusunda da ucuza ve kısa yola kaçmaya son derece meyillidir.
İş seçiminde, işteki verimlilikte, başarıyı göğüslemekte, iş geliştirme evrelerinde, işe devam ya da bırakma kararından önce konusuna hakim multi disipliner bakış açısına sahip bir danışman ile konuyu masaya yatırmak, sizin için en doğrusunu bulmaya ve mutlu insan olarak yaşamanıza olanak sağlar. 

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.

Yorumlar (1)

Kagan Semavi

Kagan Semavi

20.07.2020

guzel olmus